Oczekiwanie na potomstwo to wyjątkowy czas u każdej samicy. Decydując się na rozmnażanie swojego pupila, warto dowiedzieć się, jak wygląda ciąża u psa. Wiedza plus obserwacja to gwarancja, że nasze zwierzę jest pod dobrą opieką. Po czym rozpoznać, że suka jest w ciąży i jak wesprzeć ją w tym czasie?
Odpowiedzialne rozmnażanie
Psy, podobnie jak inne ssaki, są zdolne do rozmnażania po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Pierwsza cieczka u suczki pojawia się pomiędzy 7-12 miesiącem życia, w niektórych rasach nawet jeszcze później. Ciąża u psa to spore obciążenie dla jego organizmu. Z tego powodu najlepiej, by bardzo młode suczki nie były jeszcze dopuszczane do psów. Ciąża w czasie, gdy organizm nadal się rozwija, może zakończyć się poronieniem. Polskie prawo nie zabrania rozmnażania psów w typie rasy, a nawet zwykłych kundelków. Specjaliści zalecają jednak, aby nie dopuszczać do ciąży suczek niehodowlanych.
Ciąża u psa, czyli 63 dni oczekiwania
Objawy ciąży nie są widoczne w jej początkowym etapie. Nawet uważny właściciel może nie skojarzyć lekkiego zmęczenia suczki czy też spadku jej apetytu z ciążą. Dopiero druga jej faza to czas, gdy brzuch pupila zaczyna się powiększać, a gruczoły sutkowe ciemnieją. Suka ma spory apetyt, co przekłada się na jej wagę. To czas na wizytę u weterynarza. Zwykle wykonuje się wtedy badania ultrasonograficzne, palpacyjne i zdjęcie rentgenowskie. Na ich podstawie ocenia się na przykład, czy ciąża jest żywa. Badanie nie ustala jednak liczebności miotu. Ciężarna suka potrzebuje dostępu do odpowiedniej karmy. W sklepie Kropek można liczyć na karmy wzbogacone witaminami i zdrowymi tłuszczami.
Legowisko dla przyszłej rodziny
Ciąża u psa to czas, kiedy warto pomyśleć o wygodzie przyszłej rodziny. Suka musi mieć miejsce, w którym w każdej chwili odpocznie, a po porodzie zaopiekuje się potomstwem. Zwierzę warto zachęcać do aktywności fizycznej, która gwarantuje kondycję aż do końca ciąży. Jak rozpoznać nadchodzący poród? Suka stanie się bardziej niespokojna, dyszy, może też drapać podłogę lub swoje legowisko. Warto je wyłożyć materiałem, który będzie wygodny dla mamy. Poród zwykle trwa kilka godzin, jeśli się przedłuża, warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Najczęściej suki rodzą samodzielnie. Wyciągają maluchy z błon płodowych i przegryzają pępowinę.
W jaki sposób pomóc suce, która już urodziła? Wystarczy pilnować regularnych posiłków i dolewać wody do miseczki. Młodą mamę najlepiej zostawić w spokoju, ponieważ sama doskonale zajmie się swoimi dziećmi.